tetoszigeteles-purhabbal_pic1

Hogy működik a tetőszigetelés purhabbal?

Csak egy fújás: tetőszigetelés purhabbal

A tetőszigetelés purhabbal egy fújható szigetelési anyagra épül. Nem vakolható, egyenletlen felületet képez, így ha lakhatóvá akarjuk tenni a padlásteret, nem jó választás. Azonban ha sok a kiugró felület, tereptárgy, például kémény, akkor kitűnő, hiszen a táblás szigetelőanyagokat sokat kéne szabdalni.

Szarufák között használhatunk táblás anyagokat, de a tetőszigetelés purhabbal kényelmesebb. Alattuk főleg a gyapotszálas a legmegfelelőbb. Lapostetőknél szintén a kőzetgyapot a leginkább ajánlott, de sok társasháznál a költségek miatt polisztirol tetőszigetelés kerül fel. A tetőszigetelés purhabbal itt is előnyösebb, de a polisztirol sem probléma, ha megfelelően van kivitelezve, ellenkező esetben több lesz vele a probléma, mint amennyit segít.

tetoszigeteles-purhabbal_pic3

Alapok tetőszigetelés purhabbal történő kivitelezéséhez

A szórt purhab szigetelés az egyik legmodernebb és legjobb szigetelési technika. A hőszigetelés mellett tökéletesen zár, és a víz ellen is kitűnő védelmet nyújt. Nem helyettesíthető más anyaggal, ugyanis csak több szigetelő együttes és réteges alkalmazása vezet hasonló eredményre. Az építőiparban ma a tetőszigetelés purhabbal igen gyakran alkalmazott eljárás.

Családi- és társasházakat, ipari épületeket, raktárokat, garázsokat egyaránt purhab szigeteléssel látnak el, elérhető magán és ipari megrendelők számára. A homlokzat- és tetőszigetelés purhabbal való megoldásakor az anyag huzatmentesen és tökéletesen szigetel, a nedvességtől és a szélsőséges időjárási viszonyoktól, természeti erőktől is védi az épületet. Így nem csak energiahatékony megoldás, de növeli az ingatlan élettartamát és értékét is.

A fal és az egyéb szigetelőanyagok réseibe befújt purhab szigetelés légzárat képez, ezáltal küszöböli ki a problémákat. De fújható teljes falfelületre is, önálló szigetelésként. Kül- és beltéren is használható, és külön előnye, hogy nem öregszik vagy gombásodik, valamint az anyagvágási veszteség lehetősége se áll fenn használatakor.

Miért jó a tetőszigetelés purhabbal? 

A tetőszigetelés purhabbal, akár magastetők, akár lapostetők esetében, az ingatlan belső hőmérsékletének állandó megfelelő szinten tartását segíti elő. Télen a hőveszteséget csökkenti, nyáron megakadályozza a túlzott felmelegedést, segíti az energiatakarékosságot, lejjebb viszi a fűtési költségeket, valamint a légkondizásét is, és csökkenti a karbonlábnyomot.

A tetők az ingatlanok burkolatának jelentős részét teszik ki, ezáltal különösen fontos a szigetelésük. A homlokzati és a tetőszigetelés purhabbal együttesen akár 70%-al növelik az épület energiahatékonyságát, viszont egy szigeteletlen vagy nem megfelelően szigetelt tető a hőveszteség 25%-át adja. Nyáron pedig a tetőt éri a leginkább a Nap, és egy felforrósodott, tetőszigetelés nélküli tető nagyban hozzájárul a beltéri hőség kialakulásához.

Emellett a tetőszigetelés purhabbal való elkészítése egy családi házban térnyerési előnyökkel is jár: az eddigi ingadozó hőmérséklet megszűnésével a kihasználatlan padlásterek is lakótérré válhatnak. Ugyanúgy állandó lesz a hőmérséklet, mint a lenti szobákban, hiszen a tetőszigetelés purhabbal való megoldása kitűnően megakadályozza a fagyos vagy forró levegő beáramlását és megülését télen, illetve nyáron.

A tetőszigetelés purhabbal hatékony, de alkalmas rá a polisztirol, grafitos polisztirol, extrudált polisztirol is, és a szálas szigetelőanyagok, mint a kőzet- vagy üveggyapot is gyakoriak, hatékonyak. A polisztirol és a grafitos polisztirol kevésbé áll ellen a nedvességnek, így tető esetén nem a legelőnyösebb választás, a penész és a páralecsapódás miatt. A szálas szigetelőanyagok a tetőszigetelés lehető legjobb anyagai, idő- és nedvességállók is. Bármelyiket választjuk, minimum tíz centis vastagságban kell gondolkodnunk, de ha ennél vastagabbat szeretnénk, akkor két réteget átlapolással elhelyezve még hatékonyabbá válik a tetőszigetelésünk, az illesztéseknél esetlegesen kialakuló hőhidak meggátolása miatt. A tetőszigetelés purhabbal helytakarékosabb megoldás, és a hatékonysága felér a többrétegű táblás anyagokéval.

Minden szigetelésnél fontos a pára elleni védelem, vagyis hogy a szigetelésbe se kívülről se belülről ne juthasson nedvesség, de eközben a belső térből ki tudjuk juttatni a párát. Ezzel a lecsapódást, penészedést előzzük meg. Ehhez el kell helyezni párazáró fóliát a szigetelés alá, és páraáteresztő fóliát a szigetelés fölé.

tetoszigeteles-purhabbal_pic2

Mi történik, ha nincs tetőszigetelés purhabbal vagy más anyaggal?

Ha a tetőszigetelés purhabbal, táblás anyaggal nem megfelelő, vagy egyáltalán nincs, az sok problémát okozhat, mind a ferde tetős házak padlásterében, mind a lapostetős társasházak felső lakásaiban.

A családi házakban télen a tető kihúzza a hőt, nyáron beengedi, és a nagy felület miatt gyorsan hűti vagy melegíti fel az alsóbb szinteket is. A tetőszigetelés purhabbal ezt megakadályozza. Ahogyan a csapadékos időben a nedvesség bejutását is, ha megfelelően van fóliázva a szigetelés alatt és felett.

A társasházakban a lapostető a lakás teljes alapterületével megegyező felület. Nyáron rengeteg hőt vesz fel a napsütésben, és tetőszigetelés nélkül ezt mind a felső lakások felé adja le. Így készülnek a legfelső emeletekből szaunák, akár harminc fokig (vagy magasabbra) is felmehet a belső hőmérséklet, amit egy magas áron működő légkondi sem old meg. Tízemeletes, de még a kevésbé védett helyeken álló négyemeletes házak magasságában is erős szél fújhat télen, ami kirántja a meleget a lakásokból, és hiába a magas fűtésszámla, az sem segít. Emellett a környezeti erők és jég okozta tetősérüléseken bejut a csapadék, és hatalmas leázásokat alkot a mennyezeten, amit szintén nem olcsó rendbe tenni. A tetőszigetelés purhabbal vagy más anyaggal való megfelelő kivitelezése erre is megoldást jelent, nem engedi át a belső meleget, és nem hagyja befolyni a csapadékot sem.